top of page

Aula Miejska - Rynek Rzeszów

Rynek, Rzeszów, Polska

Typ

konkurs

Powierzchnia

2 470

Piętra

4

Zamawiający

Gmina Miasto Rzeszów

Orientacyjny koszt 

36 200 000 zł

Status

konkurs

Data projektu/budowy

Lokalizacja

Rynek, Rzeszów, Polska

Opis

Projekt konkursowy Auli Miejskiej w Rzeszowie.

Najważniejszym zatem celem w ukształtowaniu bryły Auli Miejskiej było stworzenie dwóch brył będących kontynuacją pierwotnej zabudowy rynku oraz zabudowań ogrodowych–zapleczowych charakterystycznych dla historycznej zabudowy Rzeszowa.

Koncepcja zakłada salę wystawową w kondygnacji podziemnej, Hol główny (salon miejski) na kondygnacji parteru, Zgodnie z renesansową zasadą Piano nobile (fr. bel étage) aulę miejską zaplanowano na pierwszym piętrze budynku głównego. Do auli prowadzą dwa biegi reprezentacyjnych schodów : pierwszy na wprost wejścia głównego od strony rynku, drugi na wprost drugiego wejścia do obiektu od strony ul. Juliusza Słowackiego.

Forma architektoniczna Auli Miejskiej to współczesny dialog z architekturą renesansu. Idea oparta jest na modułach arkad tworzących układ kondygnacji podziemnej oraz kondygnacji parteru, które stanowią bazę dla posadowienia auli na pierwszej kondygnacji zewnętrznej struktury kamiennej elewacji. Fasady budynku nie czerpią bezpośrednio z kanonu renesansowych elementów architektonicznych, lecz próbują uchwycić klimat i narrację epoki współczesnym językiem architektonicznym.ł

bottom of page